Czym różni się korekta od redakcji tekstu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest korekta i redakcja tekstu. A także czym się one różnią. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania i dowiedzieć się, jak to wygląda ze strony redaktora tekstu. Warto zadawać sobie tego rodzaju pytania by dokładnie zgłębić problem.

Czym jest redakcja tekstu?

Warto zadać sobie to pytanie, ponieważ odpowiedź jest bardzo prosta. Redakcja tekstu to nanoszenie w treści dokumentu poprawek gramatycznych, stylistycznych, leksykalnych, składniowych, logicznych itp. Przygotowuje ona tekst pod względem językowym do publikacji. W ten sposób poprawiamy jakość komunikatów tekstowych, żeby były lepiej odbierane i bardziej atrakcyjne dla odbiorcy. Doskonałym przykładem są skomplikowane i zawiłe teksty naukowe. Ich odbiór jest bardzo trudny, a z tego powodu redaktor tworzy z jednego bardzo długiego i skomplikowanego zdania kilka mniejszych, które są łatwiejsze w odbiorze.

Czym jest korekta?

Celem korekty jest wyłapanie oraz oznaczenie błędów językowych w tekście. Zwraca się więc uwagę na błędy ortograficzne, ale też interpunkcyjne, usterki fleksyjne, leksykalne, stylistyczne itd. Korektor ma obowiązek wszystkie je zobaczyć w tekście i wyeliminować.

Tradycyjny korektor pracujący na papierze wskazywał wszelkie usterki stosując odpowiednie znaki korektorskie (wstawiał je w miejscu błędu oraz zaznaczał na marginesie sprawdzanego dokumentu). W przypadku nowoczesnej korekty elektronicznej, zmiany nanosi się bezpośrednio w pliku tekstowym; w popularnym edytorze tekstów Word służy do tego narzędzie „Śledzenie zmian”:

Warto sobie tez zadać pytanie, czy tekst powinien przejść tylko przez korektę czy redakcję? Oczywiście, że nie! Powinien on podlegać obu tym zabiegom. Warto się nad tym zastanowić ponieważ tylko tego typu współpraca przyniesie oczekiwane rezultaty. W końcu każdy nasz tekst powinien być istną perełką, która trafi do odbiorcy. A w końcu każdy z nas chce, żeby przekaz był dobrze zrozumiany.